Разлика в площите на имот

Площ на имот. Определяне на разлика между площ от кадастър и регулация

Не минава и ден, в който да получавам запитване относно защо в нотариалния акт е посочена една площ на имот, в скицата от кадастъра-друга, а в нечести случаи и обявена трета площ от скица, извадена от общината.

Нека да се започне със следното уточнение. Най-важният документ за всеки един клиент е нотариалният акт. В него трябва да е указан какъв тип е имотът. Ако е описан като ПИ (поземлен имот), то отправна точка е кадастралната карта, която се поддържа от Агенция по Геодезия, картография и кадастър. Ако имотът е описан като УПИ (урегулиран поземлен имот) то меродавна е скицата-документ, издаден от съответната общинска администрация, засягаща актуалният към момента на издаване на нотариалния акт ПУП (регулационен план).

От къде се получават разминаванията между кадастрална карта и регулационен план? Нанесените обекти в кадастралната карта (в общия случай поземлени имоти и сгради) са резултат от преки геодезически измервания, на терен. При регулационния план (ПУП) площите на имотите се определят чрез графични методи (преди с планиметър, сега – с компютърни програми).

планиметър разлика в площ на имот

Много често се подминават т.нар. неуредени сметки по регулация, които също са причина за разминаване. Пример: Преди 40 години собственикът на имот А отдава срещу заплащане 20 м2 на собственика на имот Б, които са съседни един спрямо друг. Тази процедура обаче не бива отразена коректно в общинските структури (неуредените сметки по регулация си стоят), собственикът на имот Б си построява ограда с включени тези 20 квадрата. Когато идват геодезисти да създават нова кадастрална карта те извършват измервания върху съществуващото положение – трайно материализирани граници. Така на практика по кадастрална карта собственикът на имот А има с 20 квадрата по-малко, а на теория (по документ за собственост) – с 20 повече.

Съвет – Добро начало за установяване на разминаване в площите е изготвянето на комбинирана скица. В най-честият случай тя се изготвя между действаща кадастрална карта и регулационен план и на нея визуално се виждат разминаванията. Понякога обаче се налага да бъдат включени и архивни регулационни/кадастрални планове за още по-точно локализиране на разминаването.

комбинирана скица за идентичност

Колко е допустимото разминаване? На този въпрос напоследък много хора от имотния бранш (като се започне от строители, адвокати, нотариуси и брокери) се упражняват и надхващат като кой от кой по-голям специалист. Истината е, че отговорът на този въпрос е субективен и зависи от много фактори, които само и единствено лицензиран и дипломиран геодезист може да посочи. Допустимият толеранс е посочен в чл. 19 от НАРЕДБА № РД-02-20-5 ОТ 15 ДЕКЕМВРИ 2016 Г. ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО, СЪЗДАВАНЕТО И ПОДДЪРЖАНЕТО НА КАДАСТРАЛНАТА КАРТА И КАДАСТРАЛНИТЕ РЕГИСТРИ (В сила от 13.01.2017 г.)

Съвет – за да не се чудите какво и как да направите – обадете се на телефона в сайта, ще Ви консултираме напълно безплатно и ще Ви предоставим решение за Вашите проблеми.

ЗАЯВЕТЕ ЦЕНА
4.2 5 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
7 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ivanka
Ivanka
3 years ago

Брилянтна статия! Написана е на разбираем език и ми помогна много! Благодаря ви!

Николай
Николай
1 year ago

Ако може по телефона и на вайбър да поговорим, мисля че вие можете да ми помогнете.
БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕАДВАРИТЕЛНО!

Емилиян
Емилиян
1 year ago

здравейте
баба ми има нива която е последна, след това започва камениста поляна.
Нивата е около 10 декара от скицата на поземлената комисия се вижда че част от нивата е в края минава през полския път и отива в каменистата поляна.
Арендатора казва това не се обработва и плаща само това което е в края това което отива в каменистата поляна е разорано но не го плаща.
Как по нотариален акт границите са едни , а по скица са съвсем други?
Как се е изместила нивата?
Какво трябва да направя за да си оправя границите на нивата?
Към кого да се обърна?

Гюла Светославова
Гюла Светославова
3 months ago

Здравейте, през 1957г.Дядо ми купува имот, който е заплатил и има издаден Нот. Акт. До 1981г.мястото беше празно и не сме ограждали 221кв.м., които са придадени по регулация, защото са отчуждили за улици от основния имот.
Мястото се намира зад къщата ми.
Със съседите нямаме ограда, но аз поисках да сложа такава и се оказа, че никъде в кадастър го няма това мяст, а се оказва, че и двете ми постройки са на самата граница с другия имот.
Имам документ за собственост, но само това.
Отбелязано е в Кадастър 1951г. И оттам нататък не фигурира.
КАКВО трябва да направя?
Благодаря Ви предварително!